Cosplayi trolla z Homestucku jsem se vyhýbala jako čert kříži, už jen kvůli natírání se na šedo. Přesto mi v hlavně nějak přeskočilo a rozhodla jsem se jeden cosplay udělat.
V tomto článku popisuji postup výroby rohů. Vypadá to sice jako maličkost, ale ve skutečnosti je s tím několikadenní sraní. Psala jsem to hlavně pro své osobní účely, ale můžou se tím inspirovat i lidé, kteří neví jak na to a nerozumí dobře anglicky. Nejedná se o dokonalý tutoriál, ale jen postup, který jsem použila a namastila v něm pár chyb.
Krok první - načtení informací. Prostě do zblbnutí projíždíte Deviantart a Tumblr, dokud nenajdete pár pěkných návodů. Mě nejvíc zaujaly dva - jeden od
Ronnienotthebear, která používá alobal, modurit a k přepevnění na čelenku šrouby s hmoždinkami. Druhý od
Anniiny, která má základ ze styro pěny, drátů a moduritu a k čelence připevnění provázky a lepidlem. Já se nakonec rozhodla o kombinaci těchto dvou postupů.
(Variant je nespočetně, někteří nedají dopustit na papírovou hmotu, která je sice lehká, ale rohy pak nejsou krásně hladké. Viděla jsem i sádrové rohy, které však byly strašně těžké. Snažila jsem se je udělat co nejlehčí a co nejhezčí. Také je rozdíl u jednotlivých trollů - do Karkatovo malých růžků je zbytečné cpát drát, Vriska potřebuje složitější drátěnou konstrukci a Aradii s tímhle postupem uděláte jen těžko.)
Pokračujeme dál - zjistit, jak rohy dané postavy vypadají...
...a překreslit jejich tvar na papír. Ten si pak přiložte k hlavě a koukněte do zrcadla, jak vypadáte. Já nakreslila rohy moc velké, takže jsem je musela zmenšit. Nezapomeňte na úhel, jaký chcete, aby k hlavě svíraly, a ten si také označte - jako spodek rohů neberte okraj papíru (viz. obr.).
Na řadu přichází drát, který tvoří základní konstrukci a udává tvar rohů. Já použila 1,8 mm vázací drát, který jsem si koupila na křídla (o tom snad jindy). 50 m mě vyšlo na 87 Kč, ale na rohy je potřeba jen trochu, takže spíš prolezte doma skříň s nářadím.
Ustřihněte kousek (pozor na tupé kombinačky, je to s nima fakt sranda) a v ruce ho vytvarujte podle nákresu. Drát by neměl zasahovat do špičky rohu.
Teď se drát omotá alobalem. Je to blbá práce, protože alobal nechce moc držet. Nejlepší je natrhat si dlouhé pásy, obmotat je a další vrstvu vést v protisměru. Alobal nenamotávejte až do plné tloušťky rohů, ale nechte tak 0,5 cm volna k okraji nákresu.
Protože se alobal rozmotával a já se bála, že na něm modurit nebude moc držet, polepila jsem rohy raději páskou na koberce.
Kdo dával pozor, toho jistě napadlo, že jsem si pro uchycení k čelence nezvolila šrouby, ale provázky. Nedokážu si představit, že bych vrtala do čelenky díry a něco někam šroubovala, na to jsem úplně levá. S provázky a lepidlem bych si však mohla poradit.
Původně jsem chtěla provázek obmotat po celé délce rohů, ale díky jejich tvaru to nešlo, takže jsem ho zauzlovala jen v dolní části. Použila jsem dva páry, takže z každého rohu zůstaly viset čtyři konce, za které se později zavěsí. Nedoporučuji používat umělohmotné kluzké provázky, ale přírodní.
Základní konstrukce má zatím do pěkných rohů daleko, ale to se brzy změní - následuje modelování. Američani používají obyčejný modurit a každý vám potvrdí, že je těžký, praská a není to nic příjemného, nosit ho celý den na hlavě. Já v papírnictví narazila na úžasnou věc - lehčený modurit. Konečně nějaká výhoda být Čech, protože ho vyrábí KOH-I-NOOR. Vypotřebovala jsem zhruba 3/4 130 g balení.
Tuto hmotu si nemohu vynachválit. Sice víc vleze do peněz, ale úžasně se s ní pracuje. Určitě každý někdy dělal s obyčejným moduritem nebo Fimem. Modurit je hnusně lepkavý a rychle tvrdne, Fimo je tvrdý a špatně se modeluje. Tahle hmota má krásnou pěnovou konzistenci a schne pomaleji, což je výhoda, pokud se s rohama chcete pořádně pomazlit.
Začneme prohnětením hmoty a vyválením dlouhého válce, který nabalíme kolem rohu...
...a pokračujeme tvarováním.
Až se nám podaří dostat požadovaný tvar, necháme hmotu ztvrdnout. Tady jsem udělala největší chybu - nechala jsem je schnout zavešené. Provázek byl totiž připevněn ke konstrukci, ale modurit se tlačil dolů a na každém rohu vytvořil obrovskou prasklinu. Poznámka pro příště - nechat ležet, i když se musí jednou za čas otočit.
Praskiny nešly jen tak zapatlat, protože se objevovaly znovu a znovu a byly hluboké až na konstrukci. Nakonec se mi nejlépe osvědčilo dostat dovnitř praskliny špendlíkem lepidlo (Herkules) a poté nanést další hmotu.
Následuje ta nejšpinavější práce, a sice šmirglování. Vymodelované rohy nejsou dvakrát hladké, zato jsou plné boulí a promáčklin. Takže si vemte kousek šmirglpapíru (stačí 1x1 cm) a rohy jím vyhlaďte. Upozorňuji, že výsledkem bude hromada bílého prášku, který se rád drží na oblečení a leze do nosu, takže pokud máte roušku, určitě ji použijte. Nebojte se přitlačit, ale pořád mějte na paměti, že rohy jsou křehké, hlavně na špičkách.
Tahle fáze mi zabrala nejvíc času, hlavně proto, že se mi pořád něco nezdálo a také jsem se pokoušela zbavit se prasklin, takže jsem je vždy zaplácala hmotou, nechala schnout, vyšmirglovala, zjistila, že se objevují pořád a vše opakovala.
Dole na obrázku můžete vidět už ošmirglovaný roh. Pořád tam jsou ale nějaké hrboly, takže po pořízení fotky jsem si s ním ještě pohrála. Je také lepší použít jemnější strukturu papíru. Já měla docela hrubý a zanechalo to hluboké rýhy.
Následuje barvení. Nejlepší jsou akrylové barvy, ale pokud je nemáte, zato vám ve skříni překáží ještě tempery ze školy, možná by se daly také použít, ale nezkoušela jsem je.
V návodech bývá postup většinou takový - nanesete bílou barvu, ošmirglujete, nanesete další vrstvu, potom žlutou barvu, ošmirglujete, další vrstva a s oranžovou a červnou opakujete to samé. U mě to v praxi však dopadlo úplně jinak.
Místo čtyř akrylových barev jsem si koupila jen dvě - červenou a žlutou (abych vzápětí zjistila, že je doma už máme a vyhodila jsem 99 Kč za lahvičku úplně zbytečně) s tím, na bílou jsem zapomněla a oranažovou že si namíchám.
Místo podkladové bílé jsem tedy použila žlutou. Při nanášení jsem si všimla, že na rozích ještě zůstalo dost prachu ze šmirglování, který se pak zapracoval do nátěru. A jakmile jsem vzala do roku šmirglpapír, posrala jsem to úplně. Nevím, co mají v Americe za barvy, ale ty, co jsem použila já, udělaly jakousi vrstvu, kterou jsem papírem narušila a šla krásně sloupnout. Takže bylo jasné, že rohy už nijak víc nevyhladím, celé jsem je tedy oloupala a nanesla novou vrstvu barvy.
Problém je, že není kde rohy chytit, aby se nešáhlo do barvy. Takže jsem je nechala ležet, natřela jednu polovinu, nechala zaschnout, obrátila a natřela druhou.
Červený spodek je možno udělat několika způsoby. Buď nakreslit přesně vyhrazené oranžové a červené pruhy, nebo přechod. Pruhy jsou určitě jednodušší. Můžou se dělat od oka, nebo pomocí izolepy (to bych nedoporučovala, aby se při jejím odlepení nestrhla i barva pod ní). Přechod je těžší, ale vypadá lépe. Dělala jsem ho tak, že jsem udělala několik vrstev vždy s větším množstvím červené, které jsem štětcem roztírala do ztracena směrem ke žluté.
Schnoucí rohy.
Že je to pořádně dlouhý postup? Klid, už se blížíme ke konci. Lakování.
Doma jsem žádný lak ve spreji nenašla a v papírnictví stál tři stovky. V Obi by prý měli mít levný, ale jen kvůli tomu se mi tam jet nechtělo. Takže jsem oživila máminu temnou minulost a vyhrabala tekutý lak na découpage.
Na obalu sice psali, že je matný, přesto se rohy pěkně lesknou. Tentokrát jsem nepoužila metodu jedné poloviny, ale rohy jsem opět zavěsila a natírala a nechala je schnout takto. Aplikovala jsem radši dvě vrstvy laku a vypadá dobře, jen mi přijde i po zaschnutí trošku lepkavej.
Než začnete naostro s rohy, doporučuji udělat si kousky moduritu, na kterém si můžete zkoušet třeba barvy a lak, ať pak víte, do čeho jdete a čemu se vyhnout.
Teď se podíváme na trošku chyb, co jsem udělala a jak vypadají ve výsledku.
Tady jsem položila nezaschlý roh na noviny a odloupla se mi trocha barvy. Protože jsem to zas nechtěla celé oloupat a natřít, tak jsem jen přetřela odlouplou část. Je to ale poznat.
Takhle dopadla nezapatlaná prasklina.
A tady jsem šmirglovala tak, až jsem se dostala na konstrukci.
Dostáváme se k poslednímu kroku, a to připevnění rohů na čelenku.
Nasaďte si čelenku a přiložte rohy. Až budou v poloze, se kterou jste spokojení, označte si místo na čelence tužkou. Na obou stranách by mělo být stejné (např. si odpočítejte zoubky).
K přilepení použijte jedině a pouze lepidlo v pistoli. Zapomeňte na Herkules a vteřiňák. Naneste kapku lepidla na označené místo na čelence a přiložte roh. Počkejte, dokud nezaschne a svažte provázky.
(Omlouvám se za příšernou kvalitu fotek, ale venku prší a kabel k pistoli je krátký, takže jsem to musela lepit ve tmě pod stolem.)
Vyplňte lepidlem celou plochu mezi čelenkou a rohem.
A slepte i provázky.
A tadá! Rohy jsou hotové! 8D
Teď si ještě prohlédnout výsledek v zrcadle. Zjištění, že rohy vám na hlavě nedrží a jsou divně nakloněné dopředu, je opravdu povzbuzující.
Na paruce však sedí perfektně!
Doufám, že vám byl postup aspoň k něčemu užitečný. Pokud máte nějaké dotazy či připomínky, jak něco provést lépe, ráda si je vyslechnu. :)